Czym jest model FBA?
Jest to model współpracy z firmą Amazon w którym to wszystkie operacje związane z realizacją zamówienia do klienta końcowego wykonywane są przez Amazon. Twoim zadaniem jest wysłanie towaru do Amazona, a jego, aby realizować składane przez klientów zamówienia na czas. To właśnie w tym modelu pojawia się omawiana opłata za magazynowanie FBA.
Czemu Amazon zmienia ceny za magazynowanie FBA?
Oficjalny powód podany przez amerykańskiego giganta to potrzeba uwzględnienia wzrostu kosztów prowadzenia operacji fulfillmentowej. Faktem jest, że od 2018 roku nie było żadnej aktualizacji cen a koszty niemal wszystkiego co niezbędne w magazynie wzrosły diametralnie. W obliczu takiej sytuacji decyzja Amazona wydaje się uzasadniona.
Drugim powodem, który wydaje się przebłyskiwać pomiędzy oficjalnymi komunikatami jest to jak sprzedawcy radzą sobie z zarządzaniem zapasami.
Otóż największą niespodzianką jest wprowadzenie dodatkowej opłaty, za towary które są składowane pomiędzy 331-365 dni. Wcześniej opłata dodatkowa naliczana była dopiero gdy okres składowania zapasu przekraczał 365 dni. Jednak co to właściwie oznacza?
Działanie takie może wskazywać na dwa motywy. Pierwszy wskazuje na chęć zmotywowania sprzedawców do przechowywania mniejszych ilości towarów w magazynie. Poprzez karanie nadmiernych ilości w magazynie mogą chcieć zmotywować osoby odpowiedzialne za zarządzanie zapasami do rozsądniejszego wysyłania towaru. Drugi możliwy motyw to chęć zwiększenia swoich profitów poprzez żerowanie na przedsiębiorcach, którzy nieco gorzej radzą sobie z odpowiednim zatowarowaniem magazynów Amazon FBA.
Nie wiem, który z nich jest bliżej prawdy jednak faktem jest wprowadzenie zmian w cennikach.
Co się zmienia w opłatach za magazynowanie FBA?
Pierwsza zmiana w tym roku miała miejsce 31.03 i obejmowała podniesienie opłaty miesięcznej za magazynowanie w ramach FBA o 7% wszystkich produktów o standardowych wymiarach (tabela 1)
Drugą zmianą jest wprowadzenia dodatkowej opłaty za długo przechowywane zapasy w ramach FBA o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Szczegóły tej zmiany przedstawione są poniżej (tabela 2)
Co mogę zrobić, aby nie odczuć zmiany kosztów za magazynowanie w ramach FBA?
Zwiększone opłaty najbardziej bolą firmy, które mają nadmierne zapasy. Oczywiście, płacić musimy za cały zapas, który znajduje się w Amazonie jednak najbardziej bolesne są zapasy, które przewyższaj Twoje realne potrzeby.
Niezależnie od tego czy łapiesz się w próg dodatkowej opłaty czy też nie zrób przegląd swoich zapasów dla całego asortymentu i sprawdź na ile miesięcy sprzedaży starczy Ci towaru. Jeśli średnio będzie to 1-2 miesiące sprzedaży to znaczy, że nie musisz się bać wysokich rachunków. Jeśli jednak na niektórych pozycjach zaczyna pojawia się 3 miesięczny zapas to powinna zapalić Ci się żółta lampka.
Jeśli nie masz doświadczenia w zarządzaniu zapasami, zawsze możesz poprosić nas o wsparcie. Oferujemy darmowy audyt zapasów, który pozwoli Ci ocenić potencjalne zagrożenia związane z nadmiernymi zapasami oraz szanse na bezpieczną redukcję stoku w celu zmniejszenia opłat.