Fulfillment jest procesem fizycznej obsługi zamówienia klienta. Swoim zakresem obejmuje takie czynności jak:
- zamawianie i przechowywanie zapasów,
- przyjmowanie i procesowanie zamówienia klienta,
- konfekcjonowanie zamówionych towarów,
- pakowanie zamówienia,
- dostarczenie go do klienta
- oraz obsługę ewentualnych zwrotów.
Jest to bardzo istotny proces z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa ponieważ jeśli firma nie jest w stanie zrealizować w pełni otrzymanego od klienta zamówienia, wpływa to na negatywne wrażenia z zakupów i ciągnie ją powoli na dno.
Efektywna strategia na Fulfillment zamówień zapewnia pełną widoczność aktualnego stanu realizacji zamówień oraz kontrolę przez cały czas trwania tego procesu. Zaczynając od otrzymania zamówienia a kończąc na realizacji do klienta. Wpływa również na zacieśnienie współpracy pomiędzy poszczególnymi ogniwami procesu Fulfillment takimi jak zarządzanie zapasami, obsługa zamówień oraz zarządzanie łańcuchem dostaw.
Czym jest usługa Fulfillment?
Jest to ten sam proces co wspomniany powyżej jednak z tą różnicą, że jest wykonywany przez operatora zewnętrznego. Usługę taką świadczą przede wszystkim firmy logistyczne. W ostatnich latach rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne i sprawia, że sprzedający nie musi się martwić o posiadanie własnych magazynów. W zależności od wybranego partnera oraz od ustalonych warunków współpracy zewnętrzny operator może odpowiadać za całość procesu Fulfillment bądź za jego ustaloną część.
Zasady działania usługi Fulfillment?
Główna zasada tego modelu polega na tym, że Ty jako właściciel biznesu odpowiadasz za zamawianie towarów od dostawców, natomiast te trafiają bezpośrednio do Twojego operatora Fulfillment.
Gdy na horyzoncie pojawi się zamówienie klienta docelowego, operator logistyczny pobiera towar z magazynu, pakuje go, a następnie wysyła na wskazany adres. Jeśli Twoja umowa przewiduje taką ewentualność to obsługa reklamacji i zwrotów może również być wykonywana przez Twojego partnera logistycznego, wszystko zależy od tego, na co się umówicie.
Jakie zalety ma Fulfillment?
Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z realizacji usługi fulfillment na zewnątrz jest skalowalność biznesu. Gdy stawiałeś swoje pierwsze kroki w handlu, z pewności zaczynałeś od magazynu zlokalizowanym w swoim mieszkaniu lub jednym z pokoi domu. Kolejnym etapem być może był garaż. Każda z tych lokalizacji ma swoje plusy takie jak niskie koszty utrzymania powierzchni, lecz wiążą się z nimi również ograniczenia. Pierwsze jest to, że ta powierzchnia nie jest zbyt duża. Drugim, że zapewne wspólnie z rodziną zajmowałeś się przygotowaniem paczek do wysyłki.
Nie ma nic w tym złego, jednak trzeba pamiętać, że Twoim zadaniem jest rozwój biznesu, a nie przygotowanie przesyłek, a co do taniego miejsca i mało kosztownej zaprzyjaźnionej siły roboczej to w pewnym momencie są po prostu niewystarczające.
Zamiast więc inwestować w zatrudnianie pracowników, wynajmowanie samodzielnie powierzchni magazynowej, zaopatrzenie się w wyposażenie magazynu i dbałość o przestrzeganie wszystkich przepisów bhp można powierzyć tą pracę wyspecjalizowanym firmom. Niezależnie jak bardzo będzie rósł Twój biznes, nie musisz się martwić, że któregoś z niezbędnych elementów zabraknie. Rozwiązanie to pozwala Ci skupić się na tym, co najważniejsze.
Jakie wady ma Fulfillment?
Z pewnością to, co należy do przykrych aspektów i wyróżnia Fulfillment to cena. Jako że usługa ta jest świadczona przez zewnętrzną firmę, która musi na tych operacjach zarobić, koszt ten jest większy niż w przypadku własnego magazynu i zasobów do jego obsługi.
Kolejnym utrudnieniem jest ograniczony dostęp do własnych zapasów. Jeśli więc będziesz potrzebował pobrać pojedyncze sztuki produktów na potrzeby marketingowe, nie obejdzie się bez oficjalnego zlecenia tego zadania operatorowi. To samo tyczy się dostępu w celu dokonania kontroli zapasów. Brak jest elastyczności w tym zakresie.
Ostatnią większą wadą, są stosowane przez operatorów Fulfillment minima ilości operacji, które musisz zlecić im w ciągu miesiąca. Jeśli ich nie osiągniesz, to może się okazać, że zostaniesz i tak za nie obciążony.
Czy Fulfillment jest dla mnie?
Na to pytanie każdy przedsiębiorca będzie musiał odpowiedzieć indywidualnie, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi.
Jeśli jednak marże na sprzedawanych przez Ciebie produktach są wystarczająco wysokie, aby pokryć usługę fulfillment w wykonaniu zewnętrznego operatora, to zdecydowanie polecam Ci to rozwiązanie. W szczególności na wczesnym etapie rozwoju Twojej firmy.
Twoim najważniejszym zadaniem jest zdobywanie nowych klientów, promowanie nowych produktów, rozwój biznesu. To właśnie z tego żyje Twoja firma. Resztę usług warto przekazać wyspecjalizowanym firmom.